PV.Z.i

Vstřikovací čerpadla typu PV.Z.i jsou největšími řadovými vstřikovacími čerpadly s vlastním vačkovým hřídelem, která vyrábí Motorpal a.s. Jihlava. Vyrábějí se jako 6 a 8 válcová, bez regulátoru. Svou moderní konstrukcí, samoobslužným provedením a vysokými provozními parametry se řadí mezi přední světové výrobky ve své kategorii.

Oproti předešlým typům vykazují řadu technických zlepšení, která zaručují zvýšení těsnosti, spolehlivosti a zejména výrazné prodloužení životnosti. Těchto vlastností bylo dosaženo zvětšením tuhosti skříně, zavedením monoblokových vstřikovacích jednotek, zesílením zvedákového mechanismu a ložisek a zejména zapojením celého vstřikovacího čerpadla na mazací okruh motoru.

Další předností je vyvedení přepadu paliva, které prolne netěsností kolem pístu, mimo skříň čerpadla. Tím je zabráněno pronikání paliva do olejové náplně mazacího okruhu morotu.

Píst s válcem tvoří celek, jehož jednotlivé díly nelze zaměnit za jiné. Na horním konci válce je vytvořena příruba se dvěma oválnými otvory, které slouží k připevnění jednotky do skříně čerpadla. Natáčením příruby v rozsahu ±7° je umožněno seřizování dodávky paliva mezi jednotlivými vývody vstřikovacího čerpadla.

Uvedené přednosti nového vstřikovacího čerpadla, použitý kvalitní materiál a povrchová úprava společně s přesnou výrobou vytvářejí tak ze vstřikovacích čerpadel P.V.Z.i. výrobky vysoké technické úrovně a kvality, vhodné pro vznětové motory do maximálního výkonu 190 kW/válec.